And the award goes to…

The 90th Academy Awards (better known as the Oscars 2018) wrapped up this morning with a series of memorable wins and misses.

The Shape of Water reigned with four awards including best picture, while Jordan Peele became the first African-American to win best screenplay. Through it all, comedian-host Jimmy Kimmel kept things relevant yet upbeat for an enjoyable awards show.

Here are the Oscars 2018 nominees celebrated throughout the night of cinematic glory, with winners in bold.

Best picture

Call My By Your Name/ Darkest Hour/ Dunkirk/ Get Out/ Lady Bird/ Phantom Thread/ The Post/ The Shape of Water/ Three Billboards Outside Ebbing/ Missouri

Best actor in a leading role

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name/ Daniel Day-Lewis, Phantom Thread/ Daniel Kaluuya, Get Out/ Gary Oldman, Darkest Hour/ Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best actress in a leading role

Sally Hawkins, The Shape of Water/ Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri/ Margot Robbie, I, Tonya/ Saoirse Ronan, Lady Bird/ Meryl Streep, The Post

Best actor in a supporting role

Willem Dafoe, The Florida Project/ Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri/ Richard Jenkins, The Shape of Water/ Christopher Plummer, All the Money in the World/ Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best actress in a supporting role

Mary J. Blige, Mudbound/ Allison Janney, I, Tonya/ Lesley Manville , Phantom Thread/ Laurie Metcalf, Lady Bird/ Octavia Spencer, The Shape of Water

Best directing

Christopher Nolan, Dunkirk/ Jordan Peele, Get Out/ Greta Gerwig, Lady Bird/ Paul Thomas Anderson, Phantom Thread/ Guillermo del Toro, The Shape of Water

Best original song

“Mighty River” from Mudbound/ “Mystery Of Love” from Call Me by Your Name/ “Remember Me” from Coco/ “Stand Up For Something” from Marshall/ “This Is Me” from The Greatest Showman

Best original score

Dunkirk, Hans Zimmer/ Phantom Thread, Jonny Greenwood/ The Shape of Water, Alexandre Desplat/ Star Wars: The Last Jedi, John Williams/ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

Best cinematography

Blade Runner 2049, Roger A. Deakins/ Darkest Hour, Bruno Delbonnel/ Dunkirk, Hoyte van Hoytema/ Mudbound, Rachel Morrison/ The Shape of Water, Dan Laustsen

Best original screenplay

The Big Sick, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani/ Get Out, Jordan Peele/ Lady Bird, Greta Gerwig/ The Shape of Water, Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro/ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

Best adapted screenplay

Call Me by Your Name, James Ivory/ The Disaster Artist, Scott Neustadter & Michael H. Weber/ Logan, Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold/ Molly’s Game, Written for the screen by Aaron Sorkin/ Mudbound, Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

Best live action short film

DeKalb Elementary/ The Eleven O’Clock/ My Nephew Emmett/ The Silent Child/ Watu Wote/All of Us

Best documentary feature

Abacus: Small Enough to Jail/ Faces Places/ Icarus/ Last Men in Aleppo/ Strong Island

Best documentary short subject

Edith+Eddie/ Heaven Is a Traffic Jam on the 405/ Heroin(e)/ Knife Skills/ Traffic Stop

Best film editing

Baby Driver, Paul Machliss and Jonathan Amos/ Dunkirk, Lee Smith/ I, Tonya, Tatiana S. Riegel/ The Shape of Water, Sidney Wolinsky/ Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory

Best visual effects

Blade Runner 2049/ Guardians of the Galaxy Vol. 2/ Kong: Skull Island/ Star Wards: The Last Jedi/ War for the Planet of the Apes

Best animated feature film

The Boss Baby/ The Breadwinner/ Coco/ Ferdinand/ Loving Vincent

Best animated short film

Dear Basketball/ Garden Party/ Lou/ Negative Space/ Revolting Rhymes

Best foreign language film

A Fantastic Woman/ The Insult/ Loveless/ On Body and Soul/ The Square

Best production design

Beauty and the Beast/ Blade Runner 2049/ Darkest Hour/ Dunkirk/ The Shape of Water

Best sound mixing

Baby Driver/ Blade Runner 2049/ Dunkirk/ The Shape of Water/ Star Wars: The Last Jedi

W Dunkirk

Best sound editing

Baby Driver/ Blade Runner 2049/ DunkirkThe Shape of Water/ Star Wars: The Last Jedi

Best costume design

Beauty and the Beast/ Darkest Hour/ Phantom Thread The Shape of Water/ Victoria & Abdul

Best makeup and hairstyling

Darkest HourVictoria & AbdulWonder, Arjen Tuiten

 

Source: Oscars